حضور در مطب

 حضور در مطب

همه روزه به غیر از ایام تعطیلات رسمی،

پنجشنبه ها و جمعه

از ساعت 4 عصر تا 8 شب

آنلاین سلامت

دندانپزشکی زیبایی  و طراحی لبخند جیست؟

دندانپزشکی زیبایی شامل دسته وسیعی از درمانهای دندانپزشکی می باشد که به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر جهت زیباتر کردن دندانها و لبخند استفاده می شوند.

در دندانپزشکی زیبایی مشکلات مربوط به هر یک از دندانها به تنهایی قابل برطرف کردن می باشد و همچنین می توان ظاهری طبیعی تر و جذابتردر چند دندان مجاور هم ایجاد کرد. آن دسته از درمانهای دندانپزشکی زیبایی که روی چند دندان جلویی مجاور هم به منظور تغییر کلی ظاهر لبخند و بهینه سازی آن انجام می شوند تحت عنوان Smile makeover یا طراحی لبخند نامیده می شود.

 

اولین قدم در طراحی لبخند مشاوره با یک دندانپزشک متخصص زیبایی می باشد. وی با جمع آوری اطلاعات تشخیصی طی یکسری معاینات تخصصی و آگاهی از انتظارات و ایده های شما یکسری طرح درمانها را پیشنهاد خواهد کرد. سپس این طرح درمانها پس از در میان گذاشتن با شما، فرمول بندی و زمانبندی می شوند که در صورت اجرای صحیح و کامل باعث حصول ایده آلها و زیبایی مدنظر شما خواهد شد.

 

 

در فرایند آنالیز و طراحی لبخند شما، هارمونی بین اجزای مختلف صورت، رنگ پوست، رنگ مو، بافت لثه و لب ها و همچنین رنگ، عرض، طول، شکل و میزان نمایان شدن دندانهیتان حین لبخند مورد آنالیز دقیق قرار می گیرد.

 

 

 

دندانپزشکی زیبایی به راحتی می تواند بسیاری از مشکلات دندانی از جمله موارد زیر را برطرف نماید:

 

  • لبخند های ناخوشایند و نازیبا که با زیبایی صورت هارمونی ندارند

  • لبخند لثه ای (دیده شدن لثه حین لبخند)

  • فضاهای خالی و بسته نشده­ی بین دندانها

  • دندانهای تغییر رنگ یافته

  • دندانهای ترک خورده یا شکسته

  • دندانهای بدشکل، کوتاه یا کوچک

  • عدم ردیف بودن دندانها

  • پرکردگی های معیوب و یا غیرهمرنگ قبلی

 

در دندانپزشکی زیبایی از کدام روشهای درمانی استفاده می شود؟

دندانپزشکی زیبایی شامل دسته وسیعی از درمانهای دندانپزشکی می باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 

سفید کردن دندانها:

سفید کردن دندانها یکی از ساده ترین و همچنین ارزانترین انتخابهای درمانی می باشد که در دندانپزشکی زیبایی و طراحی لبخند ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. سفید کردن دندانها سفیدی طبیعی مینای دندان را بازگردانده و باعث می شود لبخند شما جوانتر و جذابتر دیده شود.

 

 

 

پرکردگی های همرنگ دندان یا پرکردگی های سفید:

پرکردگی های همرنگ دندان یا همان رزین کامپوزیتها جهت ترمیم ساختار دندان تخریب شده در اثر پوسیدگی، شکستگی و یا سایر آسیب ها استفاده می شوند و بعنوان جایگزین ترمیم های نقره قدیمی می باشند. اگرچه دوام این ترمیم ها در مقابل شکستگی و یا تغییر رنگ به اندازه ترمیم های از جنس سرامیک نمی باشد در مقابل ارزانتر هستند و در یک جلسه قابل انجام می باشند.

 

درصورتیکه این ترمیم ها دچار لب پریدگی و یا تغییر رنگ شوند در صورت عدم وجود پوسیدگیهای راجعه قابل تعمیر و ترمیم مجدد هستند. از این ترمیم ها همچنین میتوان جهت اصلاح تغییر رنگ، اندازه و شکل دندانها در بازسازی و طراحی لبخند بهره جست.

 

 

 

 

لامینیت ها:

لامینیت پوسته نازکی از سرامیک های خاص می باشد که بمنظور بهبود شکل، اندازه و یا رنگ دندان به سطح جلویی دندانها چسبانده می شود. لامینیت ها با توجه به اینکه قادر به ایجاد تغییرات عمده ظاهر هریک دندانها و لبخند هستند اکثراً در درمانهای وسیع مربوط به بازسازی و طراحی لبخند مورد استفاده قرار می گیرند. در مقایسه با ریشه های همرنگ کامپوزیتی عمر بیشتری دارند و همچنین مقاومت شان در برابر تغییر رنگ ناشی از گذشت زمان بیشتر می باشد.

 

از لامینیت ها می توان جهت بستن فاصله بین دندانهای جلویی، اصلاح دندانهای ترک خورده، شکسته، نامنظم و یا دندانهای دچار تغییر رنگهای داخلی و خارجی و همچنین دندانهای کوتاه، میخی شکل و یا بدشکل استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

لومینیرز:

 لومینیرز پوسته سرامیکی بسیار نازک به ظرافت لنز چشمی با استحکام دندان طبیعی می باشد که بدون تراش روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شود. درمان با لومینیرز یک تکنیک بدون درد میباشد که سلامتی، جذابیت طبیعی، د وام و زیبایی لبخند شما را به مدت بیش از بیست سال فراهم می کند. هیچ درمانی در دندانپزشکی وجود ندارد که از لحاظ سهولت با لومینیرز برابری کند و در عین حال بدون تزریق، بدون درد و بدون تراش نیازهای زیبایی دندانی جذابیت لبخند شما را با این سرعت ، کیفیت و دوام برآورده سازد.

 

این لنز سرامیکی  ساخت لابراتوار شرکت معظم  Denmat امریکاست که تاکنون سه دوره متوالی جایزه بهترین محصول زیبایی دندانپزشکی امریکا را به دست آورده است.

 

 

 

 

 

Snap-on-Smile:

یک روش زیبا و مقرون به صرفه که به راحتی به شما لبخند زیبا را هدیه می کند. شبیه NIGHT GUARD روی کل دندانها قرار می گیرد، متحرک و برگشت پذیر بوده و برای دندانهای بالا و پایین قابل استفاده می باشد. زیبایی دندان ها با این روش بدون هیچ دست کاری روی دندان ها (تراش و تزریق) است و مشکلی برای صحبت کردن یا خوردن و آشامیدن ایجاد نمی کند.

 

 

 

اناملوپلاستی:

در دندانپزشکی زیبایی می توان از اناملوپلاستی و به زبان ساده تر شکل دادن دوباره مینای دندان جهت اصلاح سریع دندانهای نامنظم و ایجاد ظاهری یکنواخت تر و زیباتر استفاده کرد. در این روش مقادیر اندک مینا از برخی نواحی و سطوح دندان طبق تشخیص دندانپزشک متخصص برداشته می شود تا شکل و ظاهر دندانها از طریق حذف زوایای تیز، لب پریدگی ها در حداقل زمان ممکن بهبود یابد از این روش اغلب در ترکیب با سایر روشهای درمانی ذکر شده از قبیل ترمیم ها و پرکردگی های همرنگ دندان و یا لامینیت ها انجام می شود.

 

 

شکل دهی دوباره لثه و یا پیوند لثه:

اعمال جراحی مرتبط با شکل دهی دوباره لثه و یا پیوند لثه گاهاً و بسته به تشخیص دندانپزشک در اعمال مربوط به طراحی و بازسازی لبخند تجویز می شوند و کمک شایانی به بهبود کلی ظاهر لبخند بخصوص در مواردیکه لبخند لثه ای وجود داشته باشد - حین لبخند بیمار مقداری از لثه بالای دندانهای جلویی فک بالا دیده شوند – می کنند.

 

در شکل دهی دوباره لثه مقداری از لثه ای که سطح جلویی دندانها را می پوشاند برداشته می شود. بافت اضافی لثه می تواند باعث کوتاهتر دیده شدن دندانها شود در حالیکه اندازه واقعی دندانها مناسب می باشد.

برعکس در برخی موارد نیز پوشاندن قسمتهایی از سطح ریشه دندانها که به دلایل مختلف از قبیل تحلیل لثه نمایان شده اند و باعث طویل تر دیده شدن یک یا چند دندان و ظاهر نازیبای لبخند می شوند از طریق پیوند لثه کمک شایانی به بهبود ظاهر لبخند می کند. این اعمال بسیار پیچیده می باشند و بایستی تحت نظر یک دندانپزشک متخصص زیبایی انجام شوند.

 

 

 

 

 

اینله ها و آنله های سرامیکی:

در مواردیکه قسمت اعظم ساختارهای دندانی از بین رفته باشد و طرح درمانی که استحکام ، دوام و زیبایی بیشتری نسبت به پرکردگی های آمالگام (نقره) و یا پرکردگی های معمولی همرنگ دندان مدنظر دندانپزشک و یا بیمار باشد استفاده از اینله ها و آنله های سرامیکی پیشنهاد می شود.

اینله ها و آنله ها دوام بیشتری نسبت به پرکردگی های معمولی دارند وهمچنین بدلیل اتصال به ساختار دندان از طریق مواد مخصوصی باعث افزایش استحکام بافتهای باقیمانده دندانی و مقاومت بیشتر در برابر شکست می شوند. همچنین بدلیل همرنگ بودن با بافتهای دندانی طبیعی ظاهری بسیار زیبا و خوشایند دارند.

 

 

 

 

روکشها و پلهای دندانی:

این درمانها با اینکه برای سالها در دندازشکی مطرح بوده اند و در دهه های گذشته نیز بیش از حد تصور مورد استفاده قرار گرفته اند و در زمان خود و در حد خود کمک شایانی به بهبود بهداشت دهان و دندان و نیز زیبایی دندانپزشکی کرده اند. اما امروزه روشهای درمانی جایگزین و بسیار محافظه کارانه برای این روشهای درمانی نیز وجود دارد و تنها در صورت ضرورت از آنها استفاده می شود.

روکشها کل سطوح یک دندان را می پوشانند و پلها مجموعه ای از روکشهای بهم پیوسته هستند که جهت جایگزینی دندانهای کشیده شده ساخته می شوند.

دسته ای از روکشها و بریج های مدرن وجود دارند که کاملا فاقد زیرساخت فلزی هستند و از سرامیک های بسیار مستحکم e.max یا زیرکونیا ساخته می شوند. استحکام اینه مشابه انواع قدیمی روکشها می باشد ولی به دلیل فقدان زیرساخت فلزی زیبایی بسیار بهتری نسبت به نسل قبلی دارند.

 

 

ایمپلنت های دندانی:

از ایملنتهای دندانی در اصطلاح عام به عنوان مد کاشت دندان نیز یاد می شود انواع مختلفی از ایمپلنتهای دندانی وجود دارد. شایعترین و متداولترین نوع ایمپلنتهای دندانی انواعی هستند که به شکل ریشه دندان ساخته می شوند.

ایمپلنتهای به شکل ریشه وسایل زشکی کوچکی از جنس تیتانیوم و به شکل یچ هستند که در داخل استخوان فک کار گذاشته می شوند و پس از طی دوره بهبودی و اتصال به استخوان با استفاده از امکانات بخصوص که از جنس آلیاژهای خاص تیتانیوم هستند روی آنها تک دندان، چند دندان و یا حتی کل سیستم دندانی (تا 14 دندان در هر فک) قابل ساخت و استفاده می باشد امروزه بجای انواع مختلف دست دندانهای متحرک قدیمی و همچنین پلها و روکش ها استفاده از ایمپلنت پیشنهاد می شود.

 

 

 

کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به دکتر محمود بهاری تعلق دارد

طراحی وب سایت و پشتیبانی : آنلاین سلامت دات کام