حضور در مطب

 حضور در مطب

همه روزه به غیر از ایام تعطیلات رسمی،

پنجشنبه ها و جمعه

از ساعت 4 عصر تا 8 شب

آنلاین سلامت

لامینیت ها

 

 

 

 

افرادیکه دچار دندان قروچه و سایش شدید دندانی هستند کاندید مناسبی جهت انجام این درمان نمی باشند.

افرادیکه دندانهای ناسالم (دندانهای شدیداً پوسیده و یا دچار بیماری شدید لثه)، دندانهای ضعیف (پوسیدگی ها و ترمیمهای وسیع قبلی) و یا ناهنجاریهای مربوط به مینای دندان دارند کاندید مناسبی جهت انجام این درمان نمی باشند.

 

امروزه آگاهی یافتن مردم از درمانهای مختلف دندانپزشکی زیبایی از طریق رسانه های ارتباط جمعی باعث افزایش تقاضا برای لامینیت های دندانی شده است. در گذشته، جهت اصلاح نقایص ظاهری جزئی در شکل و رنگ دندانها از ترمیم خهای تمام پوشاننده تاج دندان مثل روکشها استفاده می شد.

درواقع جهت اصلاح یک نقص جزئی، کل سطح سالم دندان دورتادور تراش می خورد و سپس جهت پوشاندن و صلاح نقایص از رکون و یا به اصطلاح شما روکش دندان استفاده میشد که امروزه ثابت شده است از لحالظ زیست سازگاری چندان مطلوب نمی باشد و عواقب ناخوشاینذدی مثل تضعیف ساختار دندان و شکستگی متعاقب آن، شیوع بالای پوسیدگی های ثانویه و شکست زودهنگام دارد.

 

 

انواع لامینیت ها:

آیا درمان جایگزین دیگری برای لامینیت ها وجود دارد؟

ب) سرامیک های نوین Heat-Press که نسبت به نسل قبلی بسیار پیشرفته تر هستند و از لحاظ استحکام و زیبایی بسیار شبیه ساختارهای سالم دندان طبیعی هستند.

به زیبایی دندانهای طبیعی هستند

تعمیر شکستگی ها و ترکهای آنها مشکل می باشد. با وجود این تحت هر شرایطی چه ئر مواقعی که گیر خود را از دست داده و می افتند و چه در مواردیکه بدلیل تروما دچار شکستگی یا لب پریدگی می شوند در یک جلسه قابل تعمیر هستند.

 

 

ج) سرامیکهای CAD/CAM: که از همان جنس و ساختار سرامیکهای Heat-Press بهره می برند با این تفاوت که ساخت آنها توسط کامپیوترهای پیشرفته و بدون دخالت دست انجام می شود.

 

چه افرادی کاندید مناسبی برای درمان لامینیت نیستند؟

چه مشکلاتی به وسیله ونیرهای دندانی (لمینیت) قابل اصلاح می باشد؟

در مقابل تغییر رنگ مقاوم هستند.

در مقایسه با روکشها و بریجها نیاز به تراش وسیع ساختار دندان ندارند و همین امر باعث می شود نسبت به روکشها زیباتر و محکم تر باشند.

درمان انجام شده قابل برگشت نیست.

درمانهای قابل جایگزین و قابل پیشنهاد بجای انجام لامینیت ها ترمیمهای کامپوزیتی باندشونده و یا روکشها هستند. ترمیمهای کامپوزیتی قادر به ایجاد زیبایی مشابه دندانهای طبیعی در مقایسه با لامینیت ها نیستند و همچنین به مرور زمان احتمال تغییر رنگ شان بیشتر است. روکشها نیز نیاز به تراش قسمت عمده ساختار سالم دندانی دارند و باعث تضعیف ساختار دندان می شوند و همچنین خطر عود پوسیدگی در روکشها بسیار بیشتر از لامینیت ها می باشد یکی از اصلی ترین دلایل شکست روکشها ایجاد پوسیدگیهای ثانویه در لبه ها و ساختار زیرین روکش می باشد. در حالیکه در لامینیت ها بدلیل زیست سازگاری بالا این احتمال خیلی کم است و با رعایت بهداشت فردی قابل پیشگیری می باشد.

دندانهای تغییر رنگ یافته

دندانهای دچار نقایص مینایی، لکه های سفید یا زردرنگ (هیپوکلسیفیکاسیون) هستند

دندانهای سایش یافته

دندانهای شکسته یا ترک خورده

دندانهایی که دچار فلوئوروزیس شدید هستند (زرد تا قهوه ای)

دندانهایی که در ردیف منظم قرار ندارند

دندانهایی که شکل غیرطبیعی و یا ناخوشایند دارند.

 

 

دوام لامینیت ها چقدر می باشد؟

زیست سازگاری شان با بافت لثه ای عالی است

الف)پرسنلهای فلدسپاتیک رایج که از لحاظ تاریخی حایز اهمیت هستند و روش کار با آنها بسیار مشکل می باشد و شیوع شکست شان نیز بدلیل ضعف های ساختاری مواد مورد استفاده بیشتر است.

فاکتورهای متعددی در انتخاب جنس صحیح برای لامینیت ها دخیل می باشند که بدلیل تخصصی بودن در این مقوله نمی گنجند. بیماران محترم جهت انتخاب جنس مناسب می توانند از دندانپزشکان متبحر و متخصص زیبایی راهنمایی بخواهند.

گهگاهی ممکن است گیر خود را از دست داده و بیفتند. بهمین منظور بایستی از برخی عادات مثل جویدن ناخنها، جویدن مواد و خودکار ، میخ و یا سایر اشیای سفت اجتناب کرد.

لامینیت ها معمولاً 5 تا 10 سال یا بیشتر بسته به عوامل مختلف از طریق رعایت بهداشت فردی، اجتناب از برخی عادات و تبحر دندانپزشک دوام می آورند ولی در صورت بروز مشکل بعد از این مدت قابل تعمیر و یاتجدید هستند.

لامینیت های از جنس سرامیک در مقایسه با لامینیت های کامپوزیتی مقاومت در برابر شکست بیشتر و زیبایی بهتری دارند و عملکرد و زیبایی آنها مشابه ساختار طبیعی دندانهای سالم می باشد. همچنین مقاومت آنها در برابر تغییر رنگ ناشی از گذشت زمان، مواد غذایی و نوشیدنیها بسیار بیشتر از لامینیت های کامپوزیتی می باشد.

 

 

لامینیتها (ونیرها):

مزایای لامینیت های دندانی چیست؟

معایب لامینیت ها چیست؟

می توان رنگ لامینیت ها را به گونه ای انتخاب کرد که تیرگی دندانها را پوشانده و سفیدتر به نظر برسد.

وجود فاصله بین دندانهایی جلویی

ونیرها را می توان به دو روش مستقیم (یک جلسه ای) و یا غیرمستقیم (چند جلسه ای) آماده کرد. جهت ساخت مستقیم و تک جلسه ای از مواد رزین کامپوزیتکه همرنگ دندان هستند استفاده می شود. اما جهت ساخت ونیرهای غیرمستقیم طیف گسترده ای از مواد سرامیکی وجود دارد:

ونیرهای دندانی یا همان لمینیت ها که گاهاً ونیرهای پرسلنی یا پرسلن لامینیت هم گفته می شوند پوسته های نازک ورقه مانندی هستند که به صورت اختصاصی برای هر دندان از مواد همرنگ دندان ساخته می شوند و پوشاندن قسمتهای در معرض دید دندانهای جلویی باعث بهبود زیبایی ظاهر دندانها و نهایتاً زیبایی لبخند می شوند. این پوسته ها به قسمت های در معرض دید دندان چسبانده می شوند و قادر به اصلاح رنگ، شکل اندازه و طول و ردیف دندانها هستند.

ونیرهای سرامیکی گرانتر از انواع کامپوزیتی هستند.

 

 

 

لومینیرز

لومینیرز پوسته سرامیکی بسیار نازک به ظرافت لنز چشمی با استحکام دندان طبیعی می باشد که بدون تراش روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شود. درمان با لومینیرز یک تکنیک بدون درد میباشد که سلامتی، جذابیت طبیعی، د وام و زیبایی لبخند شما را به مدت بیش از بیست سال فراهم می کند. هیچ درمانی در دندانپزشکی وجود ندارد که از لحاظ سهولت با لومینیرز برابری کند و در عین حال بدون تزریق، بدون درد و بدون تراش نیازهای زیبایی دندانی جذابیت لبخند شما را با این سرعت ، کیفیت و دوام برآورده سازد.

این لنز سرامیکی  ساخت لابراتوار شرکت معظم Denmat امریکاست که تاکنون سه دوره متوالی جایزه بهترین محصول زیبایی دندانپزشکی امریکا را به دست آورده است.

تا سال 2007 ، سیصد هزار نفر در امریکا به این شیوه درمان شده اند و 16000 دندانپزشک در این کشور با این شیوه کار می کنند. در اروپا و بسیاری از کشورهای منطقه نیز سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد.

 

موارد کاربرد:

 • درمان جایگزین ارتودنسی درمواردیکه مشکل شدیدی در روابط فکی و دندانی وجود نداشته باشد.

 • اصلاح خط لبخند و ایجاد لبخند هالیوودی

 • بستن فواصل بین دندانهای جلو

 • اصلاح بدرنگی دندانها

 • اصلاح فرم و شکل دندانها

 • اصلاح روکش ها و پرکردگی های نازیبا، بدشکل و نامناسب

 • اصلاح تغییرات فرسایشی ناشی از افزایش سن

 

 

آیا لومینیرز می تواند جایگزین درمانهای ارتودنسی شود؟

در اکثر موارد بلی دندانپزشک شما  پس از معاینه کامل مشخص خواهد کرد که آیا ارتودنسی ضرورتا برای شما لازم است یا نه! درصورتیکه مشکل شدیدی در روابط فکی و دندانی نداشته باشید، با لومینیرز دندانهای شما همزمان خوش فرم تر، ردیف تر، یکنواخت تر، همرنگ تر و سفیدتر خواهد  شد . ایده هایی که هرگز با ارتودنسی قابل حصول نیستند.

 

تفاوت  لومینیرز با لامینیت های معمولی

لومینیرز یک درمان منحصر بفرد هست چرا که ضخامت بسیار نازکی دارد(حدودذ 2/0 میلی متر) و همچنین بسیار شفاف است و همین امر باعث می ذشودذ مثل ظاهر طبیعی مینا را جلوه کند.

لمینیت های معمولی ضخیم تر هستند و مهمتر از آن اینکه جهت جاگذاری نیاز به تراش ساختمان سالم دندانی دارند. در حالیکه لومینیرز بدون تراش دندان ساخته می شود. علاوه از این لومینیرز باتوجه به اینکه در لابراتوارهای آمربیکایی ساخته می شود باعث می شود بمدت 20 سال در مقابل هرگونه سایش و تغییر رنگ مقاوم می باشد و قادر به سرویس دهی می باشد.

 

لومینیرز در مقایسه با لامینیت های متداول مزایای فراوانی دارند:

 • نیازی به تراش ساختار دندانی ندارند.

 • روند درمانی بسیار سریع و بدون درد می باشد.

 • در انتخاب رنگ و فرم د ندانها آزاد عمل فوق العاده ای داردذ و لبخندهالیوودی بسهولت از این طریق قابل ایجاد میباشد.

 • ناهنجاریهای دندانی و عدم ردیف بودنها نیز همزمان قابل اصلاح میباشد.

 • دوام فوق العاده ای دارند.

 

آیا فرایند لومینیرز درد دارد؟

باتوجه به عدم نیاز به تراش ساختمان سالم دندانی و استفاده از تکنیک ها و مواد نوین قالبگیری، لومینیرز یک روش کاملاً صد درصد بدون درد و مطمئن ترین  روش جهت خوش فرم کردن و سفید کردن دندانها میباشد. پس از جاگذاری و نصب روی دندانها بدلیل ضخامت فوق العاده نازک و در حد لنزهای چشمی هیچگونه ناراحتی و یا حساسیت پس از ترمیم نخواهد داشت و بلافاصله پس از جاگذاری بدون هرگونه ناراحتی بعدی قابل استفاده میباشد.

 

آیا لومینیرز مشابه دارد؟

خیر،  لومینیرز اختراع و ابداع انحصاری یکی از بزرگترین  کارخانجات تولیدکننده مواد دندانی متعلق به کشور آمریکا میباشد و مشابه دیگری در سطح دنیا ندارد.

 

دوام درمانهای لومینیرز چقدر است؟

مطالعات بالینی معتبر ثابت کرده است که لبخندهای ایجاد شده با لومینیرز بمدت 20 سال دوام خود را  به زیبایی اولیه شان حفظ میکنند. در یک مطالعه علمی prospective روی 187 مورد دوام بیست ساله برای درمان های لومینیرز در بیش از 90% موارد مشاهده است !

 

فرایند درمانهای لومینیرز چقدر طول می کشد؟

درمان با لومینیرز نیاز به 2 جلسه درمان بدون درد، بدون تزریق و بدون تراش دارد که هرکدام حدود 45 دقیقه تا یکساعت زمان نیاز دارد.

 

آیا با لومینیرز امکان جویدن آدامس یا غذاهای چسبنده وجود دارد؟

نکته قابل ذکر این است که با روش لومینیرز هیچ محدودیتی در خوردن و آشامیدن برای بیمار وجود ندارد. شما قادر خواهید بود پس از درمان و نصب لومینیرز براحتی و با همان کارایی دندانهای طبیعی سالم از انواع مختلف تنقلات و غذاها استفاده کنید اما لومینیرز جایگزین بهداشت دهان مناسب نیست و بایستی بطور مرتب رفتارهای بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید و هر 6 ماه جهت ویزیت و چگ آپ به دندانپزشک خود مراجعه  کنید.

 

آیا درمان لومینیرز قابل برگشت است؟

بلی این درمان صد در صد قابل برگشت میباشد. چرا که در اکثر موارد هیچگونه تراش در ساختار سالم دندان صورت نگرفته است. دندان طبیعی شما هنوز هم سالم و دست نخورده باقی مانده است. 

 

روش کار (فقط طی 2 جلسه):

در جلسه اول قالبگیری با مواد سیلیکونی صورت می گیرد و قالب به لابراتوار شرکت امریکایی ارسال می گردد. ظرف مدت 3-4 هفته پروتز در بسته بندی مخصوص همراه با کارت گارانتی بین المللی 5 ساله ارسال می گردد.

 

در جلسه دوم با مواد مخصوص کمپانی با کیت اختصاصی مربوط به لومینیرز روی دندانهای بیمار ( حتی بریج ، کراون و پرکردگی فلزی ! ) نصب می شود. مزایای این روش در مقایسه با لامینیت عادی ، سرعت عمل و عدم اتلاف وقت بیمار و پزشک ، عدم تراش (یا تراش بسیار جزیی) بافت دندانی سالم ، شکل آناتومیک ، رنگ و شفافیت بسیار طبیعی است در حالی که فقط 20-30% بیشتر از لامینیت عادی برای بیمار هزینه دارد. در ضمن به دلیل عدم نیاز به تراش در اغلب موارد و امکان جدا کردن روکش ، این روش برخلاف سایر روش های رایج برگشت پذیر می باشد.

 

 

 

 

 

کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به دکتر محمود بهاری تعلق دارد

طراحی وب سایت و پشتیبانی : آنلاین سلامت دات کام