حضور در مطب

 حضور در مطب

همه روزه به غیر از ایام تعطیلات رسمی،

پنجشنبه ها و جمعه

از ساعت 4 عصر تا 8 شب

آنلاین سلامت

سفید کردن دندانها (بلیچینگ)

چرا سفید کردن دندانها؟!

تغییر رنگ دندان بخشی از روند طبیعی افزایش سن است. با گذشت زمان ممکن است متوجه تجمع رنگیزه های ناشی از نوشیدنیها و غذاهای مختلف مثل چای، قهوه، نوشابه، دخانیات و یا درمانهای دارویی مختلف و تغییررنگ دندانهایتان شده باشید. سفید کردن دندانها علاوه از رفع این رنگدانه های خارجی، رنگیزه های داخلی و ذاتی موجود در ساختار درونی دندان را نیز روشن تر و سفیدتر می کند و باعث می شود دندانهای سفیدتر و لبخندی جذابتر و جوانتر داشته باشید.

سفید کردن دندانها همچنین به شما کمک خواهد کرد تا با اثرات ناخوشایند ناشی از افزایش سن مقابله کنید و تفاوت چشمگیری در طرز تلقی دیگران نسبت به خود و همچنین احساس درونی خودتان ایجاد کنید.

 

 

چه مشکلاتی با سفید کردن دندانها قابل درمان هست؟!

بهترین کاندید برای سفید کردن دندانها افرادی هستند که روی دندانهایشان رنگیزه های خارجی ناشی از نوشیدنیها و خوراکی های مختلف مثل قهوه، شکلات، تنباکو و... و یا رنگیزه های زردرنگ ناشی از افزایش سن ایجاد شده است. افزایش سن بخودی خود می تواند باعث زردتر شدن رنگ دندانها شود.

 

 

افرادی که رنگ طبیعی و ذاتی دندان هایشان جزو رنگهای سفید و روشن نمی باشد و در کل رنگ دندان هایشان ناخوشایند می باشد. درمان سفید کردن به این دسته از افراد  کمک خواهد کرد تا در یک پروسه دندانی کوتاه مدت تفاوتی شگرف از 3 تا 12 درجه در میزان سفید شدن و درخشندگی دندانهایشان را تجربه کنند. رنگ دندانهای طبیعی افراد طبق طبقه بندی علمی C I E L    A B در چهار دسته D, C, B, A قرار می گیرد که هر کدام از این طیف ها براساس شدت و میزان اشباع رنگ از 1 تا 4 (بعنوان مثال (C4…..C1, A4…..A2, A1 طبقه بندی می شوند. دندانهایی که رنگ طبیعی شان در دسته A1 یا B1 و B2 قرار می گیرد از لحاظ ظاهری نسبت به سایر رنگها روشن تر و سفیدتر دیده خواهد شد.

 

 

 

فلوئوروزیس مشکل دیگری است که از طریق سفید کردن دندانها قابل اصلاح است. در صورتیکه فلوراید آب آشامیدنی در سنین کودکی که سن رشد جوانه های دندانهای دایمی هست بیشتر از حد نرمال باشد میتواند باعث ایجاد لکه های زرد تا قهوه ای روی دندانها شو.د این مشکل به سهولت از طریق درمانهای سفید کردن اختصاصی قابل اصلاح می باشد.

 


تغییر رنگ های ناشی از داروهایی مثل تتراسایکلین ها:

داروهای متعلق به دسته تتراسایکلین ها در صورتیکه سنین رشد و تکامل جوانه های دندانی مصرف شوند و یا حتی در صورتیکه در سنین جوانی جهت درمان جوشهای صورتی به مقدار بیش از حد مجاز مصرف شوند می توانند باعث ایجاد تغییر رنگهای مختلف از لکه های سفید زرد گرفته تا قهوه ای و آبی تیره روی دندانهای دایمی شوند. تغییررنگ های ملایم و متوسط متعلق به این دسته به سهولت از طریق درمانهای سفید کردن قابل درمان می باشد. در مورد تغییر رنگهای درجه شدید ممکن است نیاز به درمانهای طولانی مدت و یا سایر درمانهای زیبایی مثل لامینیت ها باشد.

 

 

 

 

درمان عصب دندانها و عصب کشی نیز گهگاهی باعث تغییر رنگ دندانها بخصوص دندانهای جلویی با گذشت زمان می شود. چنین تغییر رنگهایی به سهولت از طریق درمانهای سفید کردن قابل درمان هستند ولی در صورت عدم درمان به موقع با گذشت زمان پیشرفت خواهند کرد.

 

 

 

 

وارد شدن ضربه به دندانها (در اثر افتادن، تصادفات، ضربه های ورزشی و...) می تواند باعث خونریزی داخل دندان و تغییر رنگ های مختلف از صورتی و ارغوانی تا تغییر رنگهای شدید تیره شود که با روشهای خاص سفید کردن قابل درمان هستند و در صورت عدم درمان به موقع با گذشت زمان پیشرفت خواهند کرد.

 

 

 

برخی از بیماریهای سیستمیک مثل یرقان، اریتروبلاستوز، پورفیری و... نیز می توانند باعث ایجاد تغییرات شدید در رنگ دندانها شوند که به راحتی از طریق درمانهای سفید کردن قابل اصلاح می باشند.


عوامل متعدد دیگری نیز می تواند باعث تغییررنگ دندانها شود که بسیار تخصصی هستند. پیشنهاد می شود جهت تعیین علت اصلی تغییررنگ و انتخاب استراتژی درمانی مناسب با یک دندانپزشک متخصص زیبایی مشورت نمایید چرا که در صورت عدم تشخیص صحیح علت ایجاد تغییررنگ، استراتژی درمانی انتخاب شده نتایج موفقیت آمیزی در پی نخواهد داشت.

روند درمانی سفید کردن دندانها چگونه است؟

در صورتیکه شما تمایل به سفید کردن دندانهایتان داشته باشید در جلسه اول سلامتی لثه ها و دندانهایتان توسط دندانپزشک بررسی خواهد شد. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی و یا مشکلاتی از قبیل تحلیل لثه که می تواند با روند درمان سفید کردن تداخل داشته باشد و باعث ایجاد عوارض جانبی از قبیل درد و یا حساسیت حین درمان شود ابتدا بایستی این مشکلات برطرف شوند. پس از حصول اطمینان از سلامت دندانها و بافتهای لثه ای، در اولین قدم که بسیار حایز اهمیت می باشد علت تغییررنگ دندانهای شما بررسی خواهد شد. تشخیص صحیح باعث تضمین موفقیت نتیجه درمان و دوام و ماندگاری طولانی مدت آن می باشد. لذا انتخاب دندانپزشک مناسب و ترجیحاً متخصص ترمیمی و زیبایی بسیار کمک کننده خواهد بود. پس از تعیین علت، روند درمانی مناسب برای دندانهای شما انتخاب و اجرا خواهد شد.

 


انواع روشهای سفید کردن:

روش های سفید کردن متعددی وجود دارد که بسته به نوع دندان (عصب کشی شده یا نشده)، علت تغییررنگ دندان، ارجحیت ها و تمایلات بیماران و شرایط اقتصادی بیماران انتخاب می شوند. روشهای سفید کردن یک جلسه ای با استفاده از نور و لیزر، روشهای سفید کردن چند جلسه ای، روشهای سفید کردن در خانه با استفاده از ابزارها و روشهای مخصوص ارائه شده توسط دندانپزشک وجود دارند که با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص زیبایی و مشاوره با آنها، روش درمانی مناسب برای شما انتخاب خواهد شد.

 

 

    

 


آیا درمانهای سفید کردن عوارض جانبی دارند؟

درمان سفید کردن دندانها در صورتیکه توسط یک دندانپزشک متبحر و با لحاظ کردن کلیه شرایط مقدماتی از قبیل معاینات و درمانهای پیش نیاز-همانطوریکه قبلاً ذکر کردیم- انجام شود عوارض جانبی خاصی بدنبال نخواهد داشت. یکی از عوارض جانبی که در حدود 5% افراد تحت درمان گزارش شده است ازدیاد حساسیت به سرما و گرما و یا سوزش مخاط دهان می باشد. سوزش مخاط دهان خودبخود و در عرض چند ساعت برطرف می شود. ازدیاد حساسیت به سرما و گرما نیز در عرض 3-1 روز خودبخود برطرف می شوند. جهت کمک به رفع این مشکلات برخی دهانشویه ها و داروهای خاصی وجود دارد که در صورت نیاز توسط دندانپزشک تجویز خواهند شد.

 


دوام درمانهای سفید کردن چقدر است؟

میزان پاسخ به درمان و نیز میزان سفیدتر شدن دندانها از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به جنس و ساختار دندان، علت تغییر رنگ و پاسخ دندان موردنظر به داروهای سفیدکننده مورد استفاده دارد.

 

در صورتکه بیماران محترم دستورات دندانپزشک مبنی بر رعایت برخی نکات را رعایت کنند، برای همیشه دندانهایی سفیدتر از زمان قبل از شروع درمان خواهند داشت. نتایج درمان در بیمارانی که دخانیات استعمال نمی کنند، قهوه، چای، مشروبات بیش از حد اعتدال مصرف نمی کنند و بهداشت دهان و دندان را بطور مرتب و ایده آل رعایت می کنند برای حدود سه تا پنج سال حفظ می شود.

 

همچنین لازم است جهت حفظ بهتر نتایج به صورت دوره ای هر شش ماه تا یکسال جهت ویزیت مجدد و در صورت نیاز پاکیزه سازی سطحی مراجعه نمایید. یک دندانپزشک متبحر میتواند با تلفیق استراتژی مختلف سفید کردن نتایجی ایده آل را تا حد 10 سال یا بیشتر حفظ کند.

 

 

کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به دکتر محمود بهاری تعلق دارد

طراحی وب سایت و پشتیبانی : آنلاین سلامت دات کام